John Berryman – The Dream Songs

John Berryman (1914-1972) to amerykański poeta, autor wielu wierszy o tematyce wyznań osobistych oraz pesymistycznej refleksji egzystencjonalnej. Był alkoholikiem, popełnił samobójstwo skacząc do rzeki Mississippi z mostu Washington Avenue w Minneapolis. Flo w wielu wywiadach wspomniała, że jej ulubionym tomem wierszy jest ‚The Dream Songs’ autorstwa Berrymana.

Dream_songs_cover_image

Nardwuar the Human Cerviette w wywiadzie z Florence  zapytał ją o Berrymana (6:35). Flo odpowiedziała: ‚John Berryman to jeden z moich ulubionych artystów, a moim ulubionym zbiorem wierszy jest chyba ‚The Dream Songs’. Dla mnie, był on poetą tragicznym, zmarł, bo za dużo pił, ale jest naprawdę moim ulubionym poetą. To jest cudowne.’

W artykule na temat Ceremonials z 23 października 2011 r. dla Newsweeka, pojawia się tekst:

Ale najpierw, tego pochmurnego popołudnia, Florence potrzebuje kubka herbaty. Znów zmienia kierunek, przechodzi przez ulicę i idzie w stronę Bowery Poetry Club (Nowy Jork). ‚John Berryman,’ mówi z głową w chmurach ‚On też się utopił.’ ‚Kto?’ ‚Mój ulubiony pisarz’. Nie dajcie się zwieść smutnym balladom: Florence wcale nie boi się mówić o ciemności. Głębokiej ciemności. Śmierć poprzez utonięcie to jeden z motywów pojawiających się na jej nowym albumie.

W wywiadzie Rhyme and Reason z 2011 r. dla BBC Radio 4, Flo mówi o Berrymanie i czyta jeden z jego wierszy pt. ‚He resigns’. (9:35)

‚Dream Songs to mój ulubiony zbiór wierszy. Wiersz ‚He resigns’ jest tak przepiękny, że aż łamie mi serce. Czytałam to gdy sama miałam… złamane serce.’

heresigns

He Resigns Age, and the deaths, and the ghosts. Her having gone away in spirit from me. Host of regrets come & find me empty.

Ponadto, Florence przeczytała wiersz Berrymana ‚Dream Song 118’ na Electric Picnic w 2008 r.

hewondered

she saw through things, she saw that he was lonely and waited while he hid behind the wall and all.

Scroll to Top