F. Scott Fitzgerald/Baz Luhrmann – Wielki Gatsby

Francis Scott Key Fitzgerald (1896-1940) był amerykańskim pisarzem, autorem wielu powieści i krótszych nowel. Jego główne dzieła to: Po tej stronie rajuPiękni i przeklęci, Czuła jest noc, oraz oczywiście Wielki Gatsby, o którym zrobiło się głośno wraz z premierą filmu w reżyserii Baza Luhrmanna w 2013 roku.

Gatsby_1925_jacket
The-Great-Gatsby-Movie-2013W grudniu 2012 pojawił się pierwszy trailer zwiastujący film. Jako soundtrack mogliśmy usłyszeć ‚Bedroom Hymns’ z Ceremonials.

W oficjalnym soundtracku do filmu pojawił się zupełnie nowy utwór nagrany w 2013 roku – Over the Love. Tekst piosenki jest inspirowany treścią książki, został napisany przez Florence oraz jej byłego – Stuarta Hammonda, który ma obsesję na punkcie tej książki.

https://youtube.com/watch?v=vuQhprtLJ3k

Florence and the Machine – Over the Love

http://web.archive.org/web/20200810112449if_/http://player.vimeo.com/video/64241739

https://youtube.com/watch?v=2owl5oAduGU

W wywiadzie dla E! Entertainment podczas światowej premiery Wielkiego Gatsby’ego (01/05/2013) Flo została zapytana: Jak to jest napisać piosenkę dla jednego ze swoich ulubionych reżyserów?

‚Znacie soundtrack do Romeo i Julii (reż. Baz Luhrmann)? Kiedy wyszedł ten film i ten soundtrack, miałam jakieś 11 czy 12 lat. To mnie zupełnie zatkało. Jeśli wziąć pod uwagę moje dwa ostatnie albumy i pogląd na życie Baza, ten romans w nim zawarty, doszłam do wniosku, że te myślimy bardzo podobnie. Więc wzięcie udziału w tym soundtracku to dla mnie przeogromna sprawa. Jeśli wiedziałabym gdy miała 11 czy 12 lat, że spotka mnie takie coś… Yeah, jestem po prostu bardzo wdzięczna, że mogę być tego częścią. Baz jest niesamowity, świetnie się z nim współpracuje. Jest on moim przyjacielem i bardzo mnie wspiera. Jestem niezmiernie wdzięczna, to dla mnie zaszczyt.’

Baz Luhrmann o Flo: Wspaniałą rzeczą we Florence jest to, że potrafi ona przekazać ten utwór prosto do filmu. W książce, po jednej z imprez u Gatsby’ego pojawia się kobieta, która śpiewa przy pianinie o swoim utraconym kochanku. Porozmawiałem więc z Flo i jej byłym, Stuartem, który ma obsesję na punkcie Gatsby’ego, a oni zaczęli pisać wspólnie tekst utworu.

Florence o pisaniu utworu ‚Over the Love’:
To dość śmieszne, ponieważ nie jesteśmy już razem [ze Stuartem], ale nadal jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, jednak wiadomo, fakt, że utwór napisaliśmy razem, dodaje do tego wszystkiego pewien aspekt (…). W muzyce jest coś co otwiera Twe oczy szerzej. Jest tam miłość, jest strach, jest nadzieja. To wszystko musi być ekscytujące, przerażające i niespodziewane. I bycie częścią tego wszystkiego to prawdziwe spełnienie marzeń.

Baz: Ten utwór to zdecydowanie największe dzieło Florence and the Machine.

Ponadto, niesamowity teledysk do utworu ‚Shake It Out’, pełen mroku i masek, szaleństwa i blasku, został zainspirowany imprezami u Jay’a Gatsby’ego.

‚Pomyśl o psychodelicznym balu przebierańców z lat ’20, z demonicznym akcentem. Chcieliśmy zrobić coś w stylu jednego z tych olbrzymich przyjęć w pałacu Gatsby’ego, z dodatkiem rytuałów, nutą satanistycznych podtekstów i spektaklu. Nagrywanie teledysku było świetną zabawą, ponieważ plan był pełen mojej rodziny i przyjaciół; wszyscy się przebraliśmy i odstawiliśmy swobodny przedstawienie w tej przepięknej rezydencji w stylu art-deco. To jest w zasadzie dom przyjęć; jest tam jeden taki pokój, który służy wyłącznie do cięcia kwiatów. Czysta magia.’

Scroll to Top