Q&A z autorką biografii Florence Welch – Zoe Howe!

Przedstawiamy jedyny wywiad z autorką An Almighty Sound – Zoe Howe zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań dotyczących procesu tworzenia tej wyjątkowej dla nas książki i oto one!

1. Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o Florence and the Machine?
Słuchałam BBC Radio 6Music, którzy od samego początku bardzo wspierali zespół, więc grali ich raz na jakiś czas. Nigdy nie zapomnę pierwszego zetknięcia z ‚Kiss With A Fist’! Ta zwariowana energia, połączona z niezwykłą czystością niezwykłego głosu Florence od razu przykuła moją uwagę. Była wściekła, a zarazem radosna, wielka skala, zabawne brzmienie; opowiada oczywiście o nieszczęśliwym, pełnym przemocy związku, więc było to kompletnie pomieszane i interesujące same w sobie!

 

2. Dlaczego zdecydowałaś się napisać biografię Florence Welch?
Mój wydawca dał mi zlecenie na książkę, ponieważ miałam juz pewne doświadczenie w pisaniu o silnych, interesujących, wpływowych kobietach (dla przykładu, moja pierwsza książka była o punkowym zespole The Slits). Zgodziłam się, ponieważ wiedziałam, że jest w niej [Florence] coś innego i byłam pewna, że będzie to wyjątkowa historia. Czerpałam dużo przyjemności z podążania jej ścieżką i zgłębiania jej tajemnic; sprawiło to, że zaczęłam bardziej doceniać zarówno jej styl, jak i muzykę.

 

3. Skąd czerpałaś wszystkie informacje o Florence? Wiemy, że wiele informacji znalazłaś w wywiadach i artykułach, które są dostępne w internecie, jednak jest kilka takich, które można znaleźć tylko w Twojej książce. Spotkałaś się z przyjaciółmi/krewnymi Florence? A może nawet udało Ci się dotrzeć do niej osobiście? Jeśli tak, czy było trudno do nich wszystkich dotrzeć?
Cóż, spędziłam długie, długie godziny szukając choćby skrawków informacji, starając uniknąć się rzeczy oczywistych, ale udało mi się równiez przeprowadzić krótkie wywiady z jej znajomymi ze college’u i nie tylko, pierwszymi osobami z przemysłu muzycznego, które zetknęły się z jej muzyką, ludźmi, którzy z nią pracowali…
Niestety już na samym początku dano mi do zrozumienia, że nie mam co liczyć na wywiady ani z nią, ani z jej najbliższymi, co z jednej strony jestem w stanie zrozumieć, z drugiej jednak była to wielka szkoda. Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy. Po prostu tak to czasami wychodzi. Zawsze wyrażam się jasno: Nie mam zamiaru psuć niczyjej reputacji i działać na czyjąkolwiek niekorzyść. Nie jestem tego rodzaju autorką (dlaczego miałabym spędzić rok swojego życia, próbując zrobić komuś na złe?) Książka jest również oparta na współpracy z fanami Florence, więc naturalnie miało być to pewnego rodzaju celebrowanie jej kariery. Tak ja to widziałam.

 

4. Ile czasu pochłonęło napisanie książki?
Około 18 miesięcy.

 

5. Masz swój ulubiony utwór Florence and the Machine?

What The Water Gave Me.

 

6. Czy po napisaniu książki Twoje nastawienie do Florence jako artystki i nie tylko zmieniło się w jakiś sposób? Czy stała się bardziej ‚Flo’, niż ‚Florence’?
Tak, zdecydowanie zaczęłam bardziej ją doceniać i byłam poważnie pod wielkim wrażeniem tego, jak dobra jest dla swoich fanów, którzy są naprawdę niezwykle oddani! Gdy osiągasz ten poziom bycia docenianym i uwielbianym, bardzo ważna jest świadomość odpowiedzialności, która na Tobie spoczywa – ona naprawdę może być pewnego rodzaju wzorcem i inspiracją dla młodych ludzi. I widać, że bierze to na poważnie.

 

7. Czy napisanie biografii wpłynęło na Ciebie w jakiś sposób? Czy historia Florence jest pewnego rodzaju inspiracją?
Pisanie i dowiadywanie sie więcej o kreatywnych ludziach zawsze inspiruje, zdecydowanie. Florence jest również wizualną artystką, bardzo kreatywną na wiele, wiele sposobów – to, w taki sposób się ubiera, to, czym się otacza, sposób, w jaki pisze piosenki… więc myślę, że pomogła mi w pewien sposób obudzić własną kreatywność.

 

8. Czy wiesz, że Twoja książka została przetłumaczona na język polski? Wydaje nam sie nawet, że jest to jedyne istniejące tłumaczenie.
O tak, pracowałam nad nią razem z tłumaczem, świetnie się z nim współpracowało.Wiem również, że jest olbrzymie zainteresowanie na tłumaczenie w Brazylii, więc mam wielką nadzieję, że wkrótce pojawi się ona równiez w tym języku!

 

9. Czy wiesz może ile egzemplarzy książki zostało wydrukowanych, ile sprzedanych? Z tego co wiemy, wszyscy fani byli naprawdę podekscytowani, gdy dowiedzieli się o powstawaniu takiej biografii. Co więcej, gdy pojawiła się informacja o tłumaczeniu na język polski, polscy fani byli więcej zadowoleni!:)
Niestety nie wiem, przepraszam. Ale naprawdę bardzo mi miło, że udało nam się stworzyć polską wersję biografii, uszczęśliwiając tym samym polskie Flołki!

 

10. Miałyśmy szczęście spotkac Florence and the Machine na backstage’u podczas CLMF 2013. Zabrałyśmy ze sobą kilka egzemplarzy i pokazałyśmy Florence. Wysyłamy Ci skany podpisanych książek!

To takie kochane z Waszej strony, jestem dumna! To zawsze jest dość dziwne, gdy napisało książke, lecz tak naprawdę nigdy nie miało się kontaktu z artystą. Więc to było chyba najbliższe zetknięcie i gdy to napisałyście, bylam wstrząśnięta! Dziękuję.

 

EXCLUSIVE: Zoe zdradziła nam, że pracuje nad kolejną biografią. Po raz kolejny padło na ‚silną, interesującą, wpływową kobietę’, będacą zarazem największą inspiracją Florence – STEVIE NICKS! Florence wiele razy podkreślała, jak bardzo życie, styl i twórczość Stevie wpłynęły na jej własne poczucie stylu, gust i wiele aspektów codziennego życia. Już wkrótce będziemy mogli przeczytać pełen opis życia i twórczości artystki!

We’re incredibly glad to present you the unique Q&A with Zoe Howe – the author of An Almighty Sound. Zoe agreed to answer some of our questions and here they are!

Komentarze

Zadaj pytanie

Imię

Adres email

Pytanie

Plik