Frida Kahlo

1459981_657224004299599_2132343683_n

Frida Kahlo (1907-1954) to meksykańska malarka, która jest jedną z ulubionych artystek Florence. Prace Fridy przedstawiają przede wszystkim cierpienie i ból, są inspirowane życiem kobiet. Ponad 50 obrazów malarki to jej autoportrety przepełnione osobistą symboliką. Jak mawiała Frida – ‚Często maluję siebie, ponieważ jestem kimś, kogo znam najlepiej’. Jej obrazy były często uznawane za surrealistyczne, jednak sama Frida nie przypisywała tej etykiety swoim pracom – twierdziła, że ‚nie maluje swoich snów, tylko otaczającą ją rzeczywistość’.

994640_649372438418089_388577315_n

Florence uwielbia obrazy Fridy, nieraz wspomniała o nich na Twitterze czy Instagramie, jak również w wielu wywiadach. Powiedziała dla Las Vegas Sun:

‚Poszliśmy do centrum Las Vegas do sklepu vintage. Było wspaniale! Udało mi się znaleźć meksykańską restaurację, w której wszędzie były obrazy Fridy Kahlo. Mam obsesję na jej punkcie. To było jak odnalezienie Fridy. Magiczne. Kocham jej styl  i uważam, że potafiła przekazać tak wiele siły i kruchości w swoich portretach. Udało jej się rozwiązać problem bycia kobietą i mieszania tych wszystkich męsko-damskich wizji, tego co jest realistyczne i nierealistyczne, tego, co jest bolesne. Była niesamowitą artystką.’

frida1

 

Screen Shot 2013-12-30 at 20.35.57

Jednak głównym połączeniem między Flo i malarką jest zdecydowanie utwór ‚What The Water Gave Me’, który został zainspirowany jednym z obrazów Fridy. Obraz noszący ten sam tytuł, co utwór Flo, przedstawia Fridę leżącą w wannie, otoczoną jej surrealistycznymi koszmarami. Flo nazwała tak pierwszy singiel z Ceremonials po obejrzeniu albumu z symbolami, który znalazł się przypadkiem pod jej ręką.

tumblr_mj63ng8H0r1ruyjxuo1_1280

What The Water Gave Me – Frida Kahlo

Flo powiedziała NME:

‚Często kiedy piszę, rzeczy… po prostu się pojawiają. Pisałam tę piosenkę i ta książka o symbolizmie leżała gdzieś obok, a w środku był właśnie ten obraz. To niesamowite mieszać zwykłość z ‚niezwykłością’.’

‚To utwór dedykowany wodzie, ponieważ w muzyce i sztuce najbardziej interesują mnie przytłaczające rzeczy. Ocean wydaje się być największą przytłaczającą siłą natury. Gdy pisałam ten tekst, myślałam o tych wszystkich ludziach, którzy stracili życie ratując swoich bliskich, jednak sami poświęcili im swoje życie i utonęli’

‚Utwór mówi o wodzie w każdej możliwej formie. ‚What The Water Gave Me’ opowiada o wielu rzeczach; wkrada się tu motyw Virginii Woolf i oczywiście Fridy Kahlo, której boleśnie piękny obraz zainspirował mnie do nadania tytułu tej piosence.

W przypadku tego utworu, to właśnie woda stała się ‚inspiracją dla inspiracji’ Flo. Poza Fridą, w utworze jest wyraźne nawiązanie do osoby Virginii Woolf, o której możecie przeczytać w osobnym artykule. Woda była dla Fridy czymś szczególnym, symbolem narodzenia. Gloria Orenstein, profesor z University of Southern California, zauważa, że dla Fridy, motyw narodzin dziecka to niespełnione marzenie, ponieważ z powodu wypadku w dziecinstwie Frida była bezpłodna. Zatem woda była dla Fridy jej podświadomością oraz symbolem jej łona, które nie było zdolne do poczęcia dziecka. Dla trzech kobiet mających swój udział w tym utworze, woda zdecydowanie reprezentuje żywot człowieka – narodzenie oraz niszczycielską siłę odbierającą życie.

Ar6DP32CQAIQfRZ

Florence w Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku

I leave you my portrait so that you will have my presence all the days and nights that I am away from you – Frida Kahlo

Ciekawostka: Flo posiada bunting z Fridą Kahlo (malutkie chorągiewki wieszane najczęściej w komisach samochodowych lub podczas festynów miejskich. Będąc w trasie i odwiedzając różne zakątki świata zawsze stara się znaleźć lokalne bunting.)

I leave you my portrait so that you will have my presence all the days and nights that I am away from you – Frida Kahlo

Did you know that Florence has also got bunting with Frida Kahlo on it?

Komentarze

WHAT THE HELL IV - ogólnopolski oficjalny zlot fanów Florence + The MachineSZCZEGÓŁY

Zadaj pytanie

Imię

Adres email

Pytanie

Plik