Brian Turner – Here, Bullet

photograph-of-poet-Brian-Turner

Brian Turner to poeta wojenny, który pierwszy tom swych wierszy napisał podczas wojny w Iraku.

Portal poeatinthecity.co.uk pisze:
Jego pierwszy tom wierszy, ‚Here, Bullet’ o jego doświadczeniach podczas wojny w Iraku spotkał się z dużym uznaniem i jest to najprawdopodobniej najlepszy zbiór poezji jaki kiedykolwiek powstał podczas tej wojny. Za ten tom, Turner wygrał wiele prestiżowych nagród jak np. Beatrice Hawley Award w 2005 r. Jego drugi tom, Phantom Noise, został nominowany do nagrody TS Eliot w 2010 r.
Jedną z jego największych brytyjskich fanek jest Florence Welch z Florence and the Machine, która uznaje ‚Here,Bullet’ Turnera za jedną z wielu inspiracji dla swojej muzyki.

herebullet

W wywiadzie Rhyme and Reason z 2011 r. dla BBC Radio 4, Flo mówi o Turnerze i czyta wiersz pt. ‚Here, Bullet’. (4:40)

‚Trzy lata temu miałam szczęście i znalazłam się na poetyckim wieczorze, na którym zjawił się Brian Turner. Był żołnierzem na wojnie w Iraku i pisarzem wojennym. Tworzył nowoczesną wojenną poezję. Służył w wojsku i potajemnie pisał nocą. I trzymał ten jeden wiersz w kieszeni na piersi. Jako coś w rodzaju talizmanu przy swym sercu, chroniącego go przed złem. Turner pięknie mówił o tym, czym jest dla niego śmierć. Powiedział, że kiedy kogoś zabijasz, tak naprawdę zabijasz cały świat. Zabijasz wszelkie możliwe jego wyobrażenia.’

 

Because here, Bullet, here is where I complete the word you bring hissing through the air, here is where I moan the barrel’s cold esophagus, triggering my tongue’s explosives for the rifling I have inside of me, each twist of the round spun deeper, because here, Bullet, here is where the world ends, every time.

Komentarze

Zadaj pytanie

Imię

Adres email

Pytanie

Plik